תרבות פנאי
בית עיצוב

גישור עסקי – כל מה שאתם חייבים לדעת

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

במקרים רבים, המונח גישור נקשר לסכסוכים אישיים או משפחתיים, אבל בעלי עסקים מבינים ששירותי גישור עסקי זמינים גם על מנת לפתור סכסוכים שקשורים לעסקים. כחלופה לליטיגציה יקרה, הגישור מציע לבעלי עסקים שיטה מהירה יותר ליישוב סכסוכים אזרחיים, שמטרתה גם לשמור על מערכות יחסים.

מהו גישור עסקי?

במילים פשוטות, גישור עסקי הוא תהליך יעיל וחסכוני של פתרון בעיות, שבמהלכו הצדדים המתדיינים עובדים יחד על מנת למצוא פתרון. יחד עם זאת, לפעמים קל יותר להסביר מה זה לא גישור עסקי. תהליך זה אינו דומה לליטיגציה, שכוללת מערכת כללים ומגבלות שהתפתחה במשך מאות שנים להבטחת הוגנות פרוצדורלית בין הצדדים המתדיינים. לעתים קרובות, גישור עסקי כרוך בשירותי עורכי דין שמייצגים את הצדדים ומסייעים בניווט בכללים אלה, ובסופו של דבר, שופט מחליט על התוצאה. לליטיגציה יש ערך ולעתים קרובות היא הכרחית, אבל זו אינה השיטה היחידה. למידע נוסף לגבי גישור עסקי מקצועי וקיום אסטרטגיה עבור העסק שלכם, כנסו לאתר gioraeiland.com.

תהליך תקשורת בין צדדים

גישור עסקי אינו מערכת כללים, אלא אמצעי תקשורת. התהליך אינו כרוך בהגשת מסמכים, גילוי או דיונים בבית המשפט, ואינו דורש המתנה ארוכה.

גישור זה הוא תהליך פחות רשמי, נגיש וגמיש, שבדרך כלל כרוך בהתנהלות בה הצדדים נפגשים יחד עם מגשר במסגרת ניטרלית על מנת לפתור את הנושא.

התהליך

תהליך גישור עסקי מתחיל כששני הצדדים מסכימים לגישור, ואז מסכימים על מגשר. ברוב המקרים, לפני תחילת הגישור, כל צד מכין סיכום של הנושא לעיון המגשר, או שכל צד נפגש עם המגשר בנפרד על מנת לספק רקע. הרעיון הוא בעצם לפשט ככל הניתן את התהליך, להפחית את ההתנגדויות שקיימות וליצור מצב של הרמוניה ואיזון עבור שני הצדדים, ככל הניתן, זאת בהתאם למצב ומורכבות הסכסוך או הבעיה. עם השלמת פרטי הגישור המוקדמים, נבחר תאריך פגישה ומיקום ניטרלי, שיכול לכלול חדר ישיבות, משרד או אפילו חלל מקוון. מה שקורה אחר כך גמיש לחלוטין, וניתן לקבוע את מאפייני התהליך בהתאם לנסיבות.

למה לתווך במקום להתדיין?

תוצאות גישור עסקי עשויות להיות חזקות ממספר סיבות. ראשית, בתהליך הגישור, לצדדים יש מידע, וההחלטה הופכת למשמעותית ויעילה יותר כאשר כל הצדדים תורמים לה הדדית. וזה לא הכול. ליטיגציה עשויה להיות קוטבית, בעוד שגישור עסקי מיועד לשמר קשרים עסקיים. כשהמחלוקת היא עם לקוח יקר או ספק חישוב, הגישור מתמקד בפתרון העניין באופן שישמור על מערכות יחסים שלמות. מגשרים מסייעים לעיצוב הדיון על מנת לקדם כבוד ומטרות משותפות, וליצור רעיונות יצירתיים לפתרון המחלוקת. כאשר אינם מוגבלים לפרמטרים של פסק דין פוטנציאלי מבית המשפט, הצדדים חופשיים למצוא פתרונות ייחודיים משלהם.

השגת פתרונות הולמים

גישור מעודד גם זרימת מידע פתוחה באופן שבו התדיינות משפטית אינה יכולה לספק. המטרה היא פתרון, ולא המיקום הטוב ביותר למשפט. חשיפה חשובה אם הצדדים אמורים להבין את זה במלואו, וברגע שהייתה לצדדים הזדמנות לדון בסוגיות באופן מלא, הפתרון הופך לאפשרות הולמת אמיתית.

איך לבחור מגשר מתאים?

ממש כמו שיש התמחויות בתחום עריכת הדין, ככה יש התמחויות גם בתחום הגישור. לכן, חשוב לבחור מגשר אשר מתמחה בסוג הסכסוך שנתקלנו בו. כדאי לבדוק את הניסיון, את הידע ואת רמת המקצועיות של המגשר, לוודא שהוא זמין לתהליך ממוקד וקצר. יחד עם זאת, נושא התקשורת, השקיפות והתחושה שיש כאן מישהו שאתם יכולים לסמוך עליו חשובים לא פחות.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך