תרבות פנאי
בית עיצוב

הסבת מקצוע – כך תישארו רלוונטיים בשוק העבודה

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

לא מעט אנשים מגיעים לשלב בחיים שבו הם מרגישים מיצוי. הם רוצים לשנות את הקריירה שלהם מכל מיני סיבות כמו למשל סיבות כלכליות, חוסר מימוש עצמי, רצון לעשות משהו אחר או פשוט כי נמאס להם, בא להם לשנות וללכת לכיוון של מסלול הכולל הסבת מקצוע. העניין הוא שלא תמיד אותם אנשים יודעים במה לבחור, האם לצאת לקורס או מסלול לימודי מסוים, האם להיות עצמאיים ולפתוח עסק משלהם או פשוט ללכת אחרי התשוקה, האהבה, מה שהם הכי אוהבים לעשות.

 

אז איך בוחרים?

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא מה מניע אתכם לעשות הסבת מקצוע. כלומר האם אתם רוצים לשלב את העבודה הקיימת שלכם עם עבודה נוספת ולצאת לאיזה קורס מגניב כמו למשל קורס נגרות או תכשיטנות, או האם אתם ממש רוצים לגמרי לשנות כיוון. למשל, יש לא מעט הייטקיסטים שמחליטים בשלב כזה או אחר בקריירה שלהם שהם לא מרגישים מיצוי ואז הם הולכים ללמוד חינוך כדי להיות מורים. זו כמובן רק דוגמא אחת. השאלה השניה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם יש לכם מטרות כלכליות ומהן. כדי לממש מטרות הקשורות לכסף אנחנו צריכים הכנסה מסוימת וזה משהו שצריך וכדאי לקחת אותו בחשבון.

 

תואר או מקצוע

שיקול נוסף שאתם צריכים לחשוב עליו קשור למסלול הלימודי אותו תבחרו. לפני שאתם בוחרים מסלול לימודים, אחד הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לבדוק הוא מי יקבל אתכם לעבודה, אילו אפשרויות תעסוקה ייפתחו בפניכם ויותר מזה – האם הלימודים האלה באמת יהיו רלוונטיים לעוד כמה שנים. כלומר, אם אתם רוצים לעשות הסבת מקצוע, כדאי שתבחרו בלימודים שיספקו לכם תעסוקה לפחות לכמה שנים. אחד התחומים שנמצא בצמיחה כמעט מתמדת הוא עולם האינטרנט, הדיגיטל, ההיטק ואם אתם יכולים לקחת את עצמכם לכיוון הזה, זה יכול לתת לכם מענה בכל ההיבטים.

 

ועוד כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לבחור את המסלול המתאים ולהיות רלוונטיים בשוק העבודה

  • ייעוץ תעסוקתי – אם אתם לא בטוחים לאיזה כיוון אתם רוצים לפנות מבחינת הקריירה שלכם, אולי שווה לכם לפנות לייעוץ תעסוקתי או אפילו לעשות אבחון כדי שתבינו אחת ולתמיד מה מתאים לאופי שלכם ולאורח החיים שאתם מחפשים. יש כל מיני אנשי מקצוע שיכולים לכוון אתכם כמו סדנאות לייעוץ תעסוקתי, פסיכולוג תעסוקתי, קואצ‘ר המתמחה בהסבות מקצוע ועוד.
  • איזה סוג של עבודה מתאימה לכם – תשאלו את עצמכם מה אופי העבודה שאתם מחפשים, האם אתם רוצים לעבוד בבקרים עד שעות אחר הצהריים או בערבים, האם אתם רוצים לעבוד עם ילדים או עם מבוגרים, במשרד או בחוץ, מול המחשב או עם הידיים, לבד או עם עוד אנשים – מענה על כל השאלות הללו יעזור לכם להחליט לאיזה כיוון לפנות.
  • לא חייבים לבחור אפשר גם לשלב – יש המון אנשים שבעצם משלבים שני סוגים של עבודות. עבודה אחת קבועה שמספקת להם הכנסה טובה שממנה הם יכולים להתקיים ואפילו לפרנס את הקרובים להם, זאת לצד עבודה שהיא ההובי שלהם, האהבה הכי גדולה שלהם כמו למשל בישול, פיסול, ציור, פעילות גופנית וכדומה.

 

לסיכום, ניתן לעשות הסבת מקצוע ולשנות מסלול כמעט בכל שלב בחיים שלנו. כל מה שצריך זה לבדוק עם עצמנו מה מתאים לנו, מה רלוונטי לשוק העבודה בנקודת הזמן הנוכחית וגם להסתכל קדימה, לבחון את מסלולי הלימוד הרלוונטיים אלינו ורק אז לקבל החלטה.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך