תרבות פנאי
בית עיצוב

קלפי אספנות הם לא משחק ילדים

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

קלפי אספנות הם מזמן פריטי אספנות אהובים על אנשים בכל מקום. הקלפים הראשונים אי פעם הגיעו עם מוצרים נלווים וכבשו את ישראל בסערה. מאז, איסוף קלפים הפך לעיקר בתרבות הפופולרית ברחבי העולם. יש סוגים שונים של קלפים אותם ניתן לאסוף וניתן גם לחלק את האספנים ברחבי העולם לשני סוגים. סוג אחד הם אלו שאוספים את הקלפים סתם לצורך תחביב ואפילו משחק, לעומת אלה שאוספים קלפים נדירים ויודעים שיום יבוא והקלפים שלהם יהיו שווים הרבה מאוד כסף.

מאמר זה מציג את כל מה שצריך לדעת על מנת להתחיל אוסף קלפים, איך להחליט אילו קלפים כדאי לאסוף, בדיקת מונחים חשובים ושיקולים שכדאי לזכור כשמתחילים אוסף קלפי ענתיקה. אז בואו נתחיל.

איך להתחיל לאסוף קלפים

ראשית יש להדגיש את חשיבות קיום תוכנית אספנות. השקעת זמן קצר בתכנון מראש מסייע להחלטה אילו סוגי קלפים כדאי לאסוף. התכנון צריך לכלול קצת מחקר על סוגי הקלפים שקיימים. ניתן לבצע שלב זה באמצעות בדיקת הרישום והפריטים הנמכרים, וכדאי גם לבצע מעט חיפוש אחר קלפים ששווה לאסוף. דבר נוסף שצריך לחשוב עליו הוא איזה סוג של קלפים אתם רוצים לעשות. יש קלפי ספורט של כל מיני שחקנים מוכרים בנבחרות מכל העולם, קלפים עתיקים, קלפים מתחום האסטרולוגיה, קלפים מתחום הקולנוע ועוד.

בדיקות אלו מספקות מושג כללי לגבי קלפים שקיימים בשוק כדי שניתן יהיה להבין כמה קל או כמה מורכב עשוי להיות תהליך השגת הקלפים שאתם מכוונים אליהם. אבל מומלץ לא לצפות לסיים את כל המחקר בהתחלה, אחרת לעולם לא ניתן יהיה להתחיל. גם אספנים שעוסקים בתחום כבר שנים, עדיין לומדים כל הזמן. בעיקרון יש כמה דרכים לאסוף קלפים:

  1. רכישת קלפים עתיקים עם ערך כספי נמוך שיהפכו יום אחד לפריט נדיר
  2. רכישת קלפים עם ערך כספי גבוה שמשמרים את הערך שלהם ואף מעלים אותו

התפתחות תחום איסוף קלפים

מבוגרים ששבים לאיסוף קלפים, צריכים להבין תחילה שהאוספים השתנו מאוד במשך השנים. בעבר היה די קל להשיג קלפי אספנות. כמעט בכל חנות היו חבילות קלפים על הדלפק, והן גם היו זולות לקנייה, כך שהאיסוף היה נגיש להפליא. היום זה לא כל כך קל.

יש עדיין הרבה קלפים שמודפסים מדי שנה, אבל הרבה יותר קשה להשיג אותם. כמעט בלתי אפשרי למצוא היום את המתגים המובילים בחנויות. השחרור הקמעונאי המוגבל פירושו שיש צורך לבצע כמעט את כל הקניות באמצעות אספנים אחרים, ישירות דרך היצרנים, קמעונאי קלפים ייעודיים או בשווקים משניים. לכן, רק כדי להדגיש, חשוב לוודא שיש סוג כלשהו של תוכנית.

בחירת סוג קלפי האספנות

יש לבחור את סוג הקלפים המועדף לאוסף, ומומלץ להקדיש מחשבה מוקדמת לנושא המועדף להתמקדות באוסף. לכן לאספני קלפי פוקימונים, קלפי קסמים או כל קלפי תרבות פופ אחרים, הרוב המכריע של האוסף עדיין יהיה רלוונטי.

עם בחירת הנושא, ניתן לצמצם את הבחירה עוד יותר לנושא המועדף להתמקדות. בכל תחום של אוסף קלפים, יש מגוון תתי נושאים שיכולים להרכיב את האוסף. אוסף אידיאלי יציג תחום עניין עם בקיאות רבה. כמובן שניתן גם לפזר את האוסף על פני מספר תתי סוגים, בהתאם להעדפות. פשוט הרבה יותר קל לצמצם את תחום האפשרויות בתחילת האוסף, אחרת האוסף יהיה מפוזר.

שיקולים בהרכבת האוסף

קיימים שיקולים רבים נוספים שיש לקחת בחשבון גם בבחירת נושא האוסף. כך, לדוגמא, נושאים מסוימים עשויים לכלול קלפים שהרבה יותר קשה להשיג, מה שהופך את האוסף שלכם ליותר מאתגר להשגה.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך