תרבות פנאי
בית עיצוב

מה זה הולוגרמה ומתי כדאי להשתמש בה?

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

במילים פשוטות, טכנולוגיית הולוגרמה פירושה הקרנה תלת ממדית אותה ניתן לראות מבלי להשתמש בציוד מיוחד כגון מצלמות או משקפיים. ניתן לצפות בתמונה מכל זווית, כך שכאשר המשתמש מסתובב בתצוגה, האובייקט ייראה כאילו הוא נע באופן מציאותי. אם בעבר היינו נחשפים להולוגרמה באמצעים מוגבלים בלבד, היום מדובר באחד התחומים היותר מפותחים מבחינהטכנולוגית וככל שהזמן עובר, הולגרמות מסוגים שונים משתלבות בכל מיני תחומים בתעשייה הן ברחבי העולם, והן כאן בישראל. בשורות הבאות נציג בפניכם את השימושים הנפוצים בהולגרמות, איך עושים בהן שימוש, מה היתרונות של זה ועוד מידע שווה להכיר בתחום.

שימושים נפוצים בהולוגרמות

תמונות הולוגרפיות זמינות באופן סטטיסטי, כגון תמונה של מוצר, או שהן עשויות להיות רצפים מונפשים שמספר אנשים יכולים לצפות בהם מכל נקודת מבט. הטכנולוגיה המשמשת ללכידה והקרנת הולוגרמות התקדמה במהירות בשנים האחרונות וטכנולוגיית משקפי VR מאפשרת למשתמשים להרגיש כאילו הם חלק מהתמונות המוצגות.

הטכניקות העדכניות האלו מאפשרות הצגת דגמים משכנעים ואינטראקטיביים יותר ויותר וצפויות להיות נפוצות עוד יותר בעתיד.

עכשיו, עם הבנה של האופן בו פועלת טכנולוגיית הולוגרמות, בואו נבחן את האזורים המושפעים ביותר מההולוגרמה.

תעשיית הבריאות

רופאים ומטופלים נהנים מיישומים חדשים מתקדמים של הולוגרמות לתעשייה הרפואית. ניתן לתרגם בקלות את סוג הנתונים המסופקים על ידי טכניקות הדמיה מודרניות כגון סריקות MRI למידע דיגיטלי. באופן קלאסי, רופאים צפו בנתונים אלו על מסכי מחשב בפריסות דו ממדיות.

טכנולוגיית הולוגרמה רפואית מאפשרת הדמיה תלת ממדית מלאה של איברים פנימיים וחלקי גוף, והתנהלות זו מאפשרת לרופאים יכולת משופרת לבחון מחלות ופציעות במטופלים בטכנולוגיה שמובילה לאבחנות מדויקות יותר. טכנולוגיות אלה מאפשרות בעצם לטפל בסוגים שונים של מטפלים הסובלים מכל מיני בעיות רפואיות וכך לחסוך זמן, לייעל תהליכים, להפחית משמעותית את הסיכוי לזיהומים וסיבוכים כתוצאה מפרוצדורות רפואיות ניתוחים מורכבות.

תכנון ניתוחים

טכנולוגיית הולוגרמה משמשת גם בתחום החדש של תכנון כירורגי מוקדם. לפני ביצוע החתך הראשון, המנתח רואה באופן מלא את כל מהלך הניתוח.

על ידי הבנה מדויקת של החתכים שיש לבצע, הסיכויים לתוצאה מוצלחת משתפרים באופן משמעותי.

אבטחה בהייטק

אחד התחומים היותר מפותחים בהיבט של הולוגרמה הוא תחום ההייטק. ניתן לייצר באמצעות טכנולוגיות אלה שטרות כסף, תעודות זהות וכרטיסי אשראי שמהווים תחומים שאימצו בשנים האחרונות הולוגרמות אבטחה, שדורשת ציוד יקר על מנת ליצור ולהקשות בהרבה על הזיוף. הדור החדש הולוגרמות אבטחה מציע שורה של תכונות כגון:

  • תמונות בצבע מלא
  • תמונות תלת ממד
  • צגים נעים
  • טקסט מותאם אישית
  • ומספרים סידוריים.

התנהלות זו הופכת את השכפול הבלתי חוקי לכמעט בלתי אפשרי.

בידור ומשחקים

בידור הולוגרפי נחשב היום לאחד היישומים הבולטים ביותר של טכנולוגיה. בשנים האחרונות בוצע שימוש בהולוגרמות בהופעות מוסיקליות. כוכבים מהעבר קמים לתחייה להופיע שוב, ואפילו מלווים אמנים מודרניים בשידור חי על הבמה.

תצוגות אלו משמשות גם להופעות חיות כשהמוזיקאים אינם נוכחים פיזית, ומשדרים את תמונתם כדי להופיע בפני הקהל. בתחום המשחקים. שולחן תצוגה הולוגרפי שמאפשר משחקים מרובי משתתפים בזמן אמת, כבר נבדקים. היצרנים משלבים את הטכנולוגיה הזו גם בדור הבא של צגי סמארטפונים, שמאפשרים משחקי תלת ממד ניידים.

הולוגרמה בכיתה

אחד היישומים המרגשים ביותר של הולוגרמות הוא שיפור החוויה החינוכית. כדי למשוך את התלמידים באופן מלא, מתבצע שימוש בשיעורים דיגיטליים אינטראקטיביים בבתי הספר. השילוב הזה של מידע דיגיטלי ומידע מהעולם האמיתי נקרא מציאות מעורבת.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך