תרבות פנאי
בית עיצוב

הריון בגיל נעורים

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

הריון בגיל נעורים הוא דבר שאינו כל כך נדיר כיום, לכן חשוב לדעת טוב מאוד כיצד לטפל בו וכיצד להתייחס אליו. נערות רבות שומרות את ההריונות אליהן נכנסו בגילאים מאוד מוקדמים והופכות לאימהות כשהן בעצמן עוד ילדות. המאמר הבא מציג את מה שכדאי לדעת כשמדובר בהריון בגיל  צעיר כל כך.

איזה גילאים נכנסים תחת קטגוריית הריון בגיל נעורים?

הריון בגיל נעורים ייקרא כך לנשים בגילאי 10 עד 19 שנים. הריון כזה מלווה בסיכונים רבים ובהוצאות כספיות גבוהות מאוד, כיוון שגם ההורים, או לפחות האימא במקרים האלו, לא בעלי עבודות מסודרות, כלומר ההכנסה שלהן איננה קבועה. בחלק מהמקרים אותן נשים שנכנסות להריון בגילאים מוקדמים לא סיימו לימודים בבית הספר. בנוסף, הריון בגיל נעורים בעל סיכויים של כפי שלוש להפלות או מוות בלידה מהריון של נשים בגילאים בוגרים יותר. מנתונים עולה כי תשע מתוך אלף נשים ייכנסו להריון בגיל נעורים לפי הסטטיסטיקה בגיל הנעורים. תוכלו לקבל מידע נוסף על הנושא במגזין האינטרנטי קול האישה.

מי הן אותן נשים הנכנסות להריון בגיל נעורים?

לרוב מדובר בהריון לא מתוכנן, כמו שני שליש מההריונות אליהן נכנסות נשים ברחבי העולם. ברוב המקרים נשים כאלו מגיעות ממשפחות ממעמדות נמוכים יחסית ולעיתים הן גם תוצר של הריון בגיל הנעורים, דבר שמעיד על סוג של  לגיטימציה בכל הנוגע בנושא.

לרוב, מי שתכנס להריון בגילאים כאלו תעזוב את מסגרת הלימודים שלה, ולא תהיה נשואה (החוק בישראל מתיר נישואים רק לבני 16 ומעלה).

בחלק מהמקרים הריון זה קורה כתוצר של קיום יחסי מין ללא שימוש באמצעי מניעה, הרבה פעמים בגלל חינוך מיני לקוי של ההורים.

איך ניתן למנוע הריון כזה?

בעזרת חינוך מיני נכון של ילדכם תוכלו למנוע מהם להיכנס או להכניס להריון בגיל כה צעיר ומוקדם, להסביר לילדכם כי שימוש נכון באמצעי מניעה הוא שלב קריטי בקיום יחסי מין בכל הגילאים, ולאו דווקא בגיל הצעיר, אלא בכל גיל כך נמנע גם מחלות מין, גם ביחסי מין ראשונים. שיח מיני פתוח עם ילדיכם יסייע לכם להגיע לתוצאות טובות יותר בחינוך המיני של ילדיכם.

ההבנה כי לעיתים בבתי הספר הנושא לא מקבל את הבמה המתאימה והיחס הראוי לו יעזרו לכם לתת לילדים שלכם את ההבנה והשקפת העולם הנכונה על כל הקשור במין, לאו דווקא רק בהריון בגיל נעורים אלא באופן כללי לחייהם גם כמתבגרים, מבוגרים וצעירים.

תמיכה במקרים אלו

ככל הנראה שהבאתם ילדים לא תיארתם לעצמכם שדבר כזה עשוי לקרות דווקא להם, ואין ספק, ברוב המקרים, שזה מצב מאוד מסובך מכל הבחינות לכן חשוב לדעת כיצד לגשת לנושא.

תבררו עם בתכם איך זה קרה, אם זה היה מין בהסכמה או לא, ומה היא הייתה רוצה לעשות בעניין. אל תכפו עליה לעשות את מה שאתם הייתם עושים, תנו לה להחליט לבד כי אתם לא רוצים מריבות מיותרות ויותר חשוב מזה, לא הייתם רוצים לגרום לה להחליט החלטה שאחר כך היא תצטער עליה לאורך כל חייה. ברגע שהיא מגיעה עם ההחלטה, תסייעו בכל הקשור לכך. אל תשאירו אותה לבד. מה שאתם כן יכולים לעשות זה לכוון אותה. כלומר, להציג בפניה את כל האפשרויות, להסביר לה את ההשלכות של כל בחירה, בין אם היא תבחר להמשיך בהריון ובין או לא. כדאי שלא לערב שיקולים דתיים וכל מיני תפיסות מיושנות, אלא באמת לנסות להגיע ביחד איתה להחלטה שהכי נכונה עבורה.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך