תרבות פנאי
בית עיצוב

קונה עתיקות

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

הנושא של עתיקות וחפצי אספנות מקבל תהודה חוזרת בשנים האחרונות, שכן כל גילוי של פריט אספנות חדש מעורר שוב את השוק ואת כל מי שעוסק בתחום או מתעניין בו. כאשר מדברים על עתיקות אפשר להתכוון למגוון רחב של פריטים או מוצרים כמו חפצי נוי, יצירות אומנות ואפילו מטבעות עתיקים. ייתכן ולפריט זה או אחר יהיה ערך כספי שכדאי יהיה לבחון אותו לעומק אך גם יכול להיות שיהיה מדובר בערך רגשי או היסטורי. בעזרת החפצים העתיקים האלה אפשר ללמוד הרבה מאד נושאים על דרך החיים של פעם ולכן היסטוריונים רבים מתעניינים מאד בעתיקות האלה. יש מי שחפצים כאלה הגיעו אליו בירושה מדורות קודמים ויש כאלה שהחפצים הועברו אליהם דרך קנייה במכירה פומבית. בישראל יש לא מעט אנשים שעוסקים בעתיקות וקונה עתיקות וכדאי לבחון איתם לעומק בנוגע לכל פריט שמתגלה או שרוצים לחקור אותו.

 

החשיבות של עתיקות

כאמור, יש מי שאוהב להתחקות אחרי חפצים עתיקים בשל השווי הכספי שלהם שאולי יעבור לרשותו אך יש לא מעט אנשים (ואולי אפילו יותר) שנמשכים לעתיקות בשל האפשר לחקור בעזרתם את העבר וההיסטוריה. בעזרת מטילי זהב עתיק, למשל, אפשר ללמוד הרבה מאד אודות הערך של זהב וכסף, על אופן התשלום ועל הדרך שבה התפתחה תרבות המטבעות והכסף. בעזרת יצירות אומנות אפשר להבין את הלך הרוח של האומנים השונים, את היחס שלהם כלפי חפצים או אנשים שהם ציירו את הדיוקנאות שלהם וכמובן לדעת בדיוק איך היו נראים המקומות שבהם ציירו. חלק גדול מההיסטוריה מאפשר הבנה בזכות ציורי או פסלים שהשתמרו ומאפשרים את ההצצה הזאת אחורה בזמן. בזכות חפצים שכל פעם מתגלים במקומות שונים או סיטואציות מגוונות אפשר ללמוד הרבה מאד על תקופות שחלפו כבר מזמן וכך לשלב את המידע החדש עם זה שכבר ידוע וקיים.

 

מי קונה עתיקות?

מי שמתעסק בחפצים עתיקים ומכיר לא מעט כאלה יכול לסחור בהם על מנת לוודא שהם נמצאים במקום שהכי מתאים להם. יש אנשים שיש להם בעלות על חפצים כאלה ואחרים ויש אנשים שחפצים כאלה התגלגלו אליהם בלי שבאמת יש להם עניין לשמור עליהם או להחזיק אותם ברשותם. יש מי שקונה חפצים בצורה מסודרת ויש מי שרוצה לדאוג שהחפצים יגיעו למוזאונים או לכל תצוגה רשמית אחרת שהם אמורים להיות שייכים אליה. מי שמתעסק בקניית עתיקות לא יעשה את זה למען רווח אישי או בצע כסף ותהיה עבורו משמעות עמוקה וחזקה לחפצים, לתקופה שממנו הם השתמרו ולמה שהם מייצגים מהתקופה הזאת כיום. הוא גם יידע להעריך את התרומה ההיסטורית שלהם ולכן מדובר בתחום עניין רחב במיוחד, כזה שמרתק לא מעט אנשים.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך