תרבות פנאי
בית עיצוב

טיפול טבעי בסטרס  – איך זה עובד?

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

רובנו נמצאים תחת שגרה עמוסה ושוחקת. זזים ממקום למקום, מנסים להספיק כמה שיותר, מתאמצים לתמרן בין הבית, הילדים, המסגרות, העבודה ושאר הסידורים היומיומיים שלנו. אם גם אתם מרגישים שהיום יום סוגר עליכם, דעו שלמתח וסטרס יש השפעה אשר פוגעת ברוב מערכות הגוף שלנו בטווח הרחוק. בתוך המוח שלנו, יש בלוטה, המכונה בלוטת ההיפותלמוס. מדובר בסוג של מגדל בקרה שקובע מתי יוזרמו הורמוני המתח אל תוך מחזור הדם. באופן כמעט מידי, אותם הורמונים מפעילים תגובה המכונה בשפה העברית ”עקה“. ההורמונים הללו נמצאים במערכת העצבים ומופרשים הורמוני מתח בעיקרם קורטיזול ואדרנלין. האם יש טיפול טבעי בסטרס? על שאלה זו ננסה לענות בהמשך.

 

מה קורה לגוף בזמן מתח?

לפני שנתעמק בטיפול בסטרס שנעשה באמצעות צמחי מרפא, דיקור, פרחי באך ופתרונות אלטרנטיביים נוספים, כדאי להכיר את התסמינים למתח מוגבר. הנשימה שלנו הופכת מהירה יותר, הדופק הופך מואץ, הגוף עובר למצב דרוך במטרה להגן על עצמו. מדובר במנגנון הישרדותי שבמצב נורמטיבי, אין איתו כל בעיה, כי הרי כל בעל חיים ואפילו צמח חווה אותו. הבעיה מתחילה כאשר הגוף נמצא כל הזמן בסטרס. רמות האנרגיות כל כך גבוהות עד שמה שקורה הוא שהגוף מסתגל למצב הקיים והגוף הופך מותש. סטרס כרוני מוביל למגוון תסמינים כמו עייפות בלתי פוסקת, בעיות במערכת העיכול, עלייה ברמות הסוכרים בדם, ירידה בחשק המיני, עצבנות ואפילו חרדות ודיכאון.

 

טיפול טבעי בסטרס

ניתן לחלק את הטיפול המשלים לכמה סוגים:

  1. צמחי מרפא המסייעים באיזון, חיזוק והרפיית שרירים, יעילים לוויסות התגובה הרגשית בזמן מתח ותורמים להרפיה והרגעה.
  2. דיקור – נקודות דיקור מסוימות מסייעות בהפחתת ההפרשה של אותם הורמוני סטרס, מסייעות באיזון פיזי ונפשי ומנתבות את התהליכים האנרגתיים לאזורים מאזנים.
  3. פרחי באך – פורמולה ייחודית הנרקחת באופן פרטני על ידי מטפל מומחה. יש כל מיני סוגים של פרחי באך אשר שילוב ביניהם יסייע לאזן את הגוף ולהרגיע אותו. אותה פורמולה אמורה גם להפחית משמעותית את התסמינים אותם תיארנו לעיל, שהם אפקט ישיר של סטרס ובכך לשפר משמעותית את איכות חיים של המטופל.

 

סובלים ממתח? תהיו מודעים זו כבר התחלה טובה

השלב הראשון בהפחתת רמות המתח הוא המודעות. עצם זה שנהיה מודעים נוכל לטפל בזה בצורה יותר עמוקה ויסודית. בשלב השני, כדאי לנשום עמוק בכל פעם שאתם מרגישים שהגוף נכנס לסוג של מגננה. פשוט לעצור, לנשום עמוק, להסתכל על נקודה רחוקה באופק ולהירגע. אם תכניסו לחיי היום יום שלכם פעילויות מרגיעות כמו מיינדפולנדס, יוגה, פילטיס, יהיה לכם יותר קל להכניס את עצמכם לשגרה של נשימות וזה כמובן הבסיס להרגעה פיזית ונפשית. זכרו כי למתח השפעה הפוגעת בגוף גם בהיבט הפיזי וגם בהיבט הרגשי.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך