תרבות פנאי
בית עיצוב

עברתם תאונת עבודה? הנה דברים שכדאי לכם לדעת 

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

אנשים רבים אשר חוו תאונת עבודה במהלך השנים האחרונות נמנעים מהגשת תביעה מאחר והם חוששים מהבירוקרטיה הטמונה בכך שכן, מדובר על תהליך ארוך ומסורבל מאוד. אולם, חשוב מאוד לציין כי בהינתן ההדרכה הנכונה ומספר דגשים חשובים אשר תוכלו לעקוב אחריהם, ייתכן כי התהליך של הגשת תביעה יהיה הרבה יותר פשוט מכפי שנדמה לכם. ובכן, בדיוק לשם כך בכתבה זו החלטנו להסביר לכם כל מה שתצטרכו לדעת במידה ועברתם תאונה כזו, החל מהזכויות שלכם ועד לדרכים בהן תוכלו להקל על התהליך. 

 

לפני הכל, מה ההגדרה?

תאונה אשר קרתה לעובד תוך כדי עבודתו או לחילופין, עקב עבודתו אצל המעסיק מוגדרת בתור תאונת עבודה, אם כי כאשר מדובר על עצמאי מדובר על תאונה שהתרחשה תוך כדי עיסוקו במשלח ידו או עקב עיסוקו במשלח ידו. חשוב מאוד לציין כי תאונה שהתרחשה במקום העבודה יכולה להיות נראית לעין, כלומר תאונה אותן ניתן לראות בצורה פיזית כמו למשל, פגיעה מרכב, נפילה, פציעה עקב התרסקות של סחורה וכדומה. אולם, כדאי לציין כי קיימות תאונות שאינן נראות לעין, כמו למשל התקף לב או אירוע מוחי אשר התרחשו במהלך אירוע חריג בעבודה.

 

מתי תאונה מוגדרת בתור תאונת עבודה?

אובדן כושר עבודה זמני אינו הגורם היחידי לכך שמדובר על תאונת עבודה שכן, תאונה תוגדר ככזו גם אם היא אירעה בדרך של עובד לעבודה מביתו או לחילופין, בדרך של העובד לביתו ממקום העבודה. עם זאת, קיימות מספר סטיות לחוק שכדאי להכיר:

  • בדרך לעבודה / בדרך מהעבודה – תאונה שהתרחשה תוך כדי נסיעה או הליכה מהמקום בו העובד מתגורר אל מקום העבודה או הפוך תיחשב כתאונת עבודה. 
  • בזמן הפסקה – במקרים בהם העובד חווה תאונה בזמן שלקח הפסקה מהעבודה באזור תחומי המשרד סביר להניח כי יהיה קל להוכיח שמדובר על תאונת עבודה. אולם, במקרים בהם העובד היה ברדיוס יחסית רחוק מהמקום שבו הוא עובד, כמו למשל כוויה בעת ארוחת צהריים במסעדה סמוכה – יהיה הרבה יותר קשה להחשיב את העניין לתאונה במסגרת העבודה. עם זאת, חשוב לציין כי החוק קובע שגם מקרים כאלו יכולים להיחשב בתור תאונת עבודה, אך רק במקרים בהם ההפסקה הייתה מקובלת על המעסיק ולא ארכה יותר משלוש שעות. 
פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך