תרבות פנאי
בית עיצוב

פנימייה לילדים – למי זה מתאים?

אורי צוות SYT
אורי צוות SYT

אורי, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה

יש לא מעט תחומים בישראל ובכלל באופן כללי שיש עליהם כל מיני סוגים של סטיגמות ודעות קדומות. זה מגיע הרבה פעמים ממקום של בורות, חוסר מודעות או פשוט כי קשה לחברה שלנו לקבל את האחר, את השונה. פנימייה לילדים היא בין הנושאים הללו. חשוב להבין כי פנימיות לא מתאימות רק לילדים ובני נוער שאין להם משפחות, שננטשו, שעברו טראומה או התעללות, אלא גם לילדים ובני נוער שלא מוצאים את מקומם בחברה והפנימייה נותנת להם מענה מלא להביא את עצמם לידי ביטוי, מחזקת אותם ומאפשרת להם להגיע מוכנים לעולם האמיתי. אז נכון, אם שואלים את השאלה למי פנימיה יכולה להתאים, הרבה פעמים הכוונה לילדים שאין להם משפחות או שפשוט אין להם על מי לסמוך, ילדים שאיבדו את האמון בעולם הזה. יחד עם זאת, אפשר לשלב ילדים בפנימיה גם באופן פרטי מבלי לערב את המדינה.

 

איך ילד שמגיע לפנימיה משתלב בה?

זה מאוד תלוי במצב הרגשי, הפיזי והנפשי שבו הילד נמצא כשהוא מגיע לפנימיה. יש מקרים בהם הילדים מגיעים מרצון ויש גם לא מעט מצבים שבהם ילדים מגיעים לפנימיה בסוג של כפייה, כי פשוט לא נותר להם שום מוצא אחר. בכל אופן, שבוחרים פנימיה, מדובר במסגרת, לפעמים נוקשה, לפעמים פחות, אבל הרעיון הוא להעניק לילד את הכלים שיוכל לקחת את עצמו בידיים, לתת לו ביטחון, לחזק אותו ולספק לו מענה לכל הצרכים שלו גם בהיבט הרגשי וגם בהיבט הפיזי. לפעמים מדובר בילדים שמגיעים מבתים בלי הורים, ילדים ובני נוער יתומים ולכן תהליך ההסתגלות שלהם נחשב למאוד מורכב. מדובר בתהליך הדרגתי שנוצר שלב אחר שלב ויש להתאימו לכל אחד באופן אינטימי, בנפרד, בהתאם לצורך. באתר nefeshteoma.org תוכלו לקבל מידע נוסף לגבי פנימיות לילדים. חשוב להבין כי יש כל מיני סוגים של פנימיות, חלקן טיפוליות, חלקן שיקומיות ולכן חשוב לשלב את הילד במסגרת שהכי מתאימה לו.

 

מדוע הרבה פעמים פנימייה לילדים היא הפתרון היחיד?

פנימיה היא מסגרת. כמו בית ספר, רק שהחוקים והכללים בה יותר נוקשים. בנוסף, בפנימיה יש את כל אנשי המקצוע שרלוונטיים לתהליכי שיקום מורכבים כאלה. פסיכולוג, פסיכיאטר, רופאים, מדריכים שעברו הכשרה ייחודית, מטפלים מסוגים שונים כמו מטפלת באומנות, מטפלת רגשית, מטפלת ריפוי בעיסוק ועוד. הילדים ובני הנוער לא רק לומדים תוכן שנקבע על ידי משרד החינוך, הם גם לוקחים חלק בכל מיני פעילויות וסדנאות העשרה יזומות, כאשר לכל תכנית או מסלול יש את המטרות שלו בין אם זה לחזק לילדים את הביטחון העצמי, בין אם זה להכין אותם למה שקורה בחוץ בעולם האמיתי ובין אם לספק להם כל מיני כלים ומיומנויות בתחומים שונים כמו התחום החברתי, התחום הרגשי וכדומה. בנוסף, פנימיה מספקת לילדים ובני נוער את כל מה שהם צריכים בהיבט הפיזי כמו מיטה נעימה לישון בה, חדר עם עוד כמה ילדים, מקלחת חמה, אוכל, שתיה, חופשות ועוד.

 

איך לבחור פנימיה?

כאמור, יש ברחבי הארץ סוגים שונים של פנימיות ולכן כאשר אנחנו נמצאים בוחרים פנימיה לילד, עלינו לקחת בחשבון מגוון רחב של קריטריונים, גם בכדי שהוא לא יצטרך לעבור פנימיה פעם נוספת וגם כדי שהוא באמת יוכל להתחיל תהליך שיקומי הסתגולתי מיטיב. לכן, חשוב להתייחס למאפיינים כמו מיקום הפנימיה, סוג הפנימיה, באילו ילדים היא מטפלת, מה כולל תהליך השיקום, אילו פעילויות יש בה ומה ההשתלבות דורשת מהילד.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך